Jura Krakowsko-Częstochowska słynie nie tylko z malowniczo położonych zamkowych ruin. Prawdziwą gratką dla wielu odwiedzających to miejsce jest podziemny świat, którego piękno jest dostępne jedynie dla grupki ludzi – speleologów.
Speleolog, grotołaz… jak właściwie nazwać osobę poruszającą się po jaskiniach? Wśród naszych znajomych niezwiązanych ze środowiskiem jaskiniowym wcale nie jest to rzadkie pytanie. Przyjęło się określać ”speleo” wszystko, co związane z tą tematyką jaskiń. Dlatego powszechnie nazywa się speleologami osoby poruszające się po jaskiniach. Chodzenie po jaskiniach jest zajęciem bardzo nietypowym, a środowisko grotołazów jest stosunkowo niewielkie.
W przeszłości na tych właśnie terenach znajdowało się rozległe morze, które wytworzyło duże pokłady skał wapiennych z osiadających na jego dnie skorupiaków. Tereny stopniowo ulegały erozji, tworząc różnorodne formacje skalne, w tym między innymi fascynujące jaskinie.
Jaskinie są obiektem zainteresowania innych nauk, m.in.: geologii, hydrogeologii, paleontologii, archeologii czy turyzmu. Mianem speleologii często określa się inne formy aktywności ludzkiej w jaskiniach, zwłaszcza o charakterze eksploracyjnym czy sportowym, zwany też alpinizmem podziemnym.
Jaskinia Wierna to najdłuższa jaskinia na Jurze Krakowsko-Częstochowska. Łączna długość jej korytarzy wynosi 1027 metrów. Opiekę nad nią sprawuje Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony Podziemnych Zjawisk Krasowych Speleo Myszków.
Układ korytarzy jaskini jest bardzo skomplikowany. Do największych sal należą: Sala Niska, Sala Wytrwałych i Sala Rysia. Ta ostatnia swoje miano zyskała dzięki odnalezionemu w niej, kompletnemu szkieletowi rysia. Jaskinia znana jest z pięknej szaty naciekowej, na którą składają się stalaktyty, pola makaronów i pola ryżowe, draperie i polewy z mleczka wapiennego. We wnętrzach Wiernej hibernują liczne, chronione gatunki nietoperzy. Wejście do jaskini chroni metalowa krata.
Dlaczego akurat jaskinia Wierna?
Nazwa ma oznaczać ”wierność” swoim ideałom, dochowanie tajemnicy i dotrzymywanie słowa.